Menu Close

Što je to Brend?

Prema jednoj od definicija, brend znači “jedinstveni dizajn, oznaku, simbol ili riječi kojim se identificira neki proizvod i odvaja od konkurencije”. Brend (kod nas se koristi još i izraz “marka“) je prepoznatljivi logo ili naziv proizvoda ili kompanije a koji često podrazumijeva i kvalitetu. Brand stvara snažni i trajni identitet proizvoda a kod potrošača mora potaknuti osjećaj povjerenja, korisnosti i sigurnosti.

brand-logo

Koje su temeljne postavke branda?

Osnovna značajka brenda proizlazi upravo iz njegove nazočnosti u podsvijesti potrošača, odnosno mogućnosti da ga se potrošač stalno prisjeća i prepoznaje kao simbol za kvalitetu.

Temeljne postavke svakog branda su: naziv, logo i boje.

Naziv ili ime branda je naravno, suštinski važno za sam brand.  Neću pretjerati ako kažem da naziv može u startu odrediti da li će brand biti uspješan ili ne. Po mogućnosti, ime treba biti kratko i jednostavno. Idealno bi bilo i da odmah, na prvu, sugerira o čemu se tu radi. Recimo za brand Playstation ne treba puno objašnjavati o čemu je riječ. Uz to, ako je ime i jedinstveno, onda je to pun pogodak.

apple-kompanija

Boje su također jako važan element branda. Uzmimo recimo crvenu boju koju koristi Coca-Cola.  Ta boja asocira na uzbudljivost, želju i strast. Zelena boja označava brigu za okoliš, to je boja prirode i harmonije (brand Starbucks za primjer). Društvene mreže Facebook i LinkedIn koriste plavu boju koja predstavlja povjerenje, pouzdanost i kvalitetu.  Žuta boja (IKEA recimo) je boja pozitivne energije i sreće dok crna boja može predstavljati eleganciju i glamur (npr. brend Chanel).

Logo ili logotip je znak ili kombinacija znakova i teksta koja predstavlja vizualnu identifikaciju branda. To grafičko rješenje svojim oblikom i bojama identificira kompaniju i predstavlja njen zaštitni znak. Iako danas postoje mnoge aplikacije za izradu logotipa, takav složeni zadatak je ipak najbolje dati u ruke grafičkim dizajnerima koji će strategiju i vrijednosti vaše firme vizualizirati i predočiti u optimalan oblik.

Kako brendovi utječu na našu svijest?

Koja je razlika između branda i samog proizvoda kojeg taj brand označava? Kaže se da se proizvod nalazi na policama trgovine a brand se nalazi u svijesti kupaca. To je ta razlika. Brand je u stvari emocija. Na policama ćete naći stotine proizvoda ali vaša svijesti će memorirati samo jedan do dva proizvoda iz neke branše jer ste te brandove iz nekog razloga zapamtili i pustili da se ukorijene u vašoj svijesti. Na primjer, kad vas netko pita za dobar auto, vi ćete možda automatski pomisliti na BMW. Ako vas netko pita za dobro pivo, vi ćete vjerojatno reći Heineken. Zašto? Jer ti brandovi za vas znače kvalitetu.

Na koji način su te kompanije stvorili svoje brandove?

To nije došlo slučajno. Razmislimo kako su neki od tih vodećih i najpoznatijih firmi utjecali na našu svijest i zadržali naš interes za te proizvode. Da li smo ih kupovali jer imaju dobre prodavače ili imaju dobre fizičke ili online dućane? Hm, možda. Da li ih kupujemo zbog toga jer imaju jako dobru podršku za kupce? Vjerojatno da. Da li zbog toga jer imaju odličnu kvalitetu i brzu uslugu? Zasigurno. Da li su te kompanije stavili vas, kupca, u sami centar svoga razvoja, inovacije i podrške? Da, jesu!

Pomislite sad na neke od najjačih svjetskih brandova, iz bilo koje branše. Uzmimo za primjer CocaColu, najprodavanije bezalkoholno piće na svijetu. Ili recimo Apple, brand koji nas odmah asocira na inovativne elektroničke uređaje. Takve kompanije si mogu priuštiti da svoje proizvode prodaju po visokim cijenama jer imaju izvrsne proizvode, zatim odličnu prodajnu-distribucijsku mrežu i fokusiraju se na to kako biti bolji od konkurencije a ne na to kako prodati više proizvoda. Znači njima je kvalteta bitnija od kvantitete.

najbolji svjetski brandovi

Top lista svjetskih brendova

Svake godine se objavljuje top listu svjetskih brendova pa je tako u 2023. godini na prvom mjestu bio Amazon (vrijednost tog brenda iznosi oko 299 milijarde dolara), drugi je Apple (297 milijarde dolara) zatim Google, Microsoft, Walmart, Samsung itd…

Ukoliko imate vlastitu web stranicu, ona također može predstavljati vaš brend, bez obzira radi li se o online dućanu, softverskoj kompaniji ili možda nekom offline biznisu. Ako se bavite affiliate marketingom ili dropshiping prodajom, svakako želite da vas vaši potencijalni suradnici i kupci prepoznaju u gomili konkurencije koja postoji na netu. Osim samog sadržaja koji mora biti kvalitetan, istaknite se i vizualnim efektima i bojama.

Brendiranje web stranice ili bloga počinje od samog imena vaše domene. Naziv domene će biti vaš osobni brend i zato se i preporučuje da pazite prilikom odabira naziva domene koje mora biti jedinstveno i prepoznatljivo, nešto što vas izdvaja od konkurencije.

Ukoliko brendirate svoj proizvod ili firmu, vi ćete:

  • izdvojiti se iz gomile
  • izgledati mnogo profesionalnije
  • izgraditi vjerodostojnost

I zapamtite, brend je emocija a emocija je ta koja prodaje proizvod.

Hvala što čitate Biznis Bloger. Ukoliko Vam se sviđa ovaj članak, lajkajte ga i podjelite na društvenim mrežama!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)